SCAN är ett affärsdrivande företag. Om de kan få fram en produkt som konsumenterna uppfattar som likvärdig till ett lägre pris ( = högre vinst ?) kommer de givetvis att satsa på det.
För de flesta av oss är det svårt att hålla reda på vad som skiljer krav-odlat, biodynamiskt odlat, naturenligt odlat, giftfritt odlat, obesprutat, Svanmärkt, rättvisemärkt osv.
Men det torde vara odiskutabelt att Krav haft en betydande roll för mera naturenligt produserade livsmedel.
Och det finns idag konsumenter som vet vad de vill ha och vilka krav de bör ställa på ett livsmedel.
Som jag uppfattar det ger kontrollerna en viss garanti för att Kravs regler följs. Och jag tror att de flesta konsumenter uppfattar kravmärket som ett plus-värde.
Om kontrollavgiften är hög eller låg vet jag inte eftersom jag inte vet vad kontrollen omfattar.